Tilbud!

Renault Scénic II Speedometer Reparation | Instrumenthus Reparation

Varenummer: INSREP-SCENIC-II

1-3 dages levering

Den oprindelige pris var: 3.250,00 DKK.Den aktuelle pris er: 2.750,00 DKK.
Pris ex. moms: 2.600,00 DKK 2.200,00 DKK

Professionel reparation af Renault Scénic II speedometer, instrumenthus og digitalt display. Vi reparerer displayfejl, speedometerfejl, baggrundsbelysning og elektronikfejl med garanti.

LÆS MERE

Fejlbeskrivelse

  • Skal udfyldes *

Beskrivelse

Reparation af Renault Scénic II speedometer og instrumenthus

Oplever du fejl på speedometeret eller instrumenthuset i din Renault Scénic II, kan Nic-Tec hjælpe. Vi reparerer en lang række fejl i Renault Scénic II instrumenthuse og speedometre, så du ofte kan undgå en dyr udskiftning til en ny eller brugt enhed.

Alle reparationer udføres på vores eget elektronikværksted i Danmark, hvor instrumentet testes og kontrolleres inden returnering.

Vi reparerer speedometre, instrumenthuse og digitale displayenheder med fokus på driftssikre og holdbare løsninger.

Passer til Renault Scénic II og Grand Scénic II

Denne instrumenttype findes blandt andet i:

  • Renault Scénic II
  • Renault Grand Scénic II

På disse modeller ser vi ofte fejl i display, hastighedsvisning og den interne elektronik.

Typiske fejl på Renault Scénic II instrumenthus

Typiske fejl omfatter blandt andet:

  • Display virker ikke
  • Delvist eller helt sort display
  • Manglende visning af hastighed
  • Speedometer fungerer periodisk
  • Baggrundsbelysning virker ikke
  • Manglende visning af kilometertal
  • Elektronikfejl i instrumenthuset
  • Instrumentet tænder og slukker periodisk
  • Intermitterende fejl som kommer og går
  • Totalt udfald af instrumentet

Hos Nic-Tec udskiftes defekte komponenter med kvalitetskomponenter, hvorefter instrumentet testes grundigt inden returnering.

En velkendt fejl på Renault Scénic II

Renault Scénic II er kendt for fejl i det centrale digitale instrumenthus.

I mange tilfælde oplever ejeren, at displayet bliver ustabilt, mister information eller går helt ud. Da instrumenthuset indeholder væsentlige informationer om blandt andet hastighed og kilometertal, er en korrekt fungerende enhed vigtig i den daglige brug af bilen.

Erfaring med Renault Scénic instrumenter

Hos Nic-Tec har vi gennem årene repareret mange Renault Scénic instrumenter og displayenheder.

Selvom Renault Scénic II efterhånden har en del år på bagen, findes der stadig mange biler på vejene. Samtidig bliver gode brugte instrumenter stadig sværere at finde, og mange brugte enheder har de samme fejl som den defekte enhed.

Derfor vælger mange bilejere at få repareret den originale enhed.

Professionel reparation fremfor udskiftning

I mange tilfælde kan det originale instrument repareres betydeligt billigere end udskiftning.

Ved reparation bevares bilens originale enhed, og der undgås ofte problemer med kompatibilitet og programmering.

Alle reparationer udføres på vores eget elektronikværksted i Danmark, hvor instrumentet efterfølgende testes for korrekt funktion inden returnering.

Reparationstid

Typisk 1-2 arbejdsdage efter modtagelse.

Enkelte fejl kan kræve yderligere fejlfinding eller reservedele.

Sådan sender du instrumentet til reparation

  • Bestil reparationen på denne side i webshoppen.
  • Bestil en fragtlabel via nedenstående link.
  • Husk at vedlægge ordrenummer.
  • Pak instrumentet forsvarligt inden afsendelse.

Bestil GLS-fragtlabel til indsendelse her

Vigtigt: Udfyld kun dine egne kontaktoplysninger som afsender.

Personlig aflevering

Du er også velkommen til at aflevere enheden direkte hos Nic-Tec.

Vigtigt: Bestil først reparationen her på siden.

Indleveringskassen er tilgængelig døgnet rundt.


Se guide til indlevering af enhed til reparation her

Garanti

Alle udførte reparationer leveres med garanti på den afhjulpne fejl. Garantiperioden er 1 år fra reparationsdatoen.

Har du spørgsmål?

Se venligst vores FAQ inden du ringer eller skriver TAK

Nej, vi renoverer din enhed så den fortsat passer til din bil og ikke skal kodes igen.

Nej det er desværre ikke muligt, vi har ikke åbent for personligt fremmøde og reparationer som bliver som indsendt med GLS  med udfyldt reparationsordre prioriteres altid først.

Hurtigste måde er at gennemføre en reparations ordre via siden her , pak enheden , bestil en label til os her: https://return.shipmondo.com/nic-tec

kør til din nærmeste GLS shop og drop den  så ser vi på det hurtigst muligt.

Typisk 1-2 dage fra vi har modtaget enheden til reparation, hvorefter den sendes retur.

Vi gør alt hvad vi kan for at lave din reparation, hvis det på nogen måde er muligt.

I de sjældne tilfælde hvor vi skønner det ikke kan lade sig gøre eller resultatet ikke vil blive stabilt, vil vi kontakte dig.

Typisk vil vi tilbyde at finde en ombytnings-enhed i stedet og kode denne, dette kan have en lidt højere pris, men gøres kun hvis du også synes det er en god løsning.

Typisk 1 år med mindre andet fremgår af produkt siden.

Ja det er det desværre meget ofte , vi skal ikke gøre det til større problem end nødvendigt, men  desværre ser vi ofte betydeligt større problemer med reparationer som er “påbegyndt” uden held, af andre end os, når der er foretaget forkerte indgreb i enhederne.

Yderligere tid og materialeforbrug som skyldes dette vil blive faktureret oven i vores normale reparationspris. Så undgå venligst at åbne enhederne inden de sendes til reparation hvis vi skal holde prisen – TAK.

I disse sjældne tilfælde forbeholder os ret til at fakturere op til 800kr hvis en enhed ikke kan repareres for tids- og materialeforbrug, dette er heldigvis sjældent.

Kontakt os venligst på mail info@nic-tec.com eller kontakt formular gerne med et par gode billeder med synlige reservedels nummer af enheden  samt en kort fejlbeskrivelse samt reg nr på bilen så vender vi tilbage.

Relateret produkter

  • Tilbud!
  • Tilbud!
Vælg valuta